O Klubu

Poseban značaj osnivanju Nogometnog kluba „Ilijaš“ daje činjenica da je prije rata na području opštine Ilijaš egzistiralo petnaest klubova u više takmičarskih nivoa, tako da su ljudi koji su se prije bavili sportom i sada našli vremena i prostora da nastave sa tim aktivnostima.

Kako je nastao klub?

Početkom maja 1994. godine formiran je inicijativni odbor za Nogometni klub „Ilijaš, koji čine: Ljubijankić Enver Paša, predsjednik, Šehić Vejsil, Avdo Hasećić, Benis Fazlić, Ahmo Novokmet, Jozo Jozić, Salih Stomornjak, Bego Durić, Hazem Mešetovići Stanko Ivanić.

Ideju o formiranju kluba ratno Predsjedništvo opštine je prihvatilo, tako da je 06.05.1994. godine klub zvanično formiran.

Nije se gubilo na vremenu, pa je odmah izabrano i rukovodstvo kluba. Za direktora je izabran Salih Stomornjak, a menađer kluba je Enver Ljubijankić – Paša, za trenera je postavljen istaknutni sportski radnik Hazem Mešetović – Aze, čovjek koji iza sebe ima blistavu sportsku karijeru – nastupao je za Ilijašku „Slogu“, „Kladivar iz Celja, Bosnu i Bunjevac, a po povratku u Misoću postaje trener fudbalskog kluba i na tom mjestu ostaje punih petnaest godina. Tehničar kluba je Mirsad Kazazić – Cica, dugogodišnji centarfor i trener „Sloge“.

Igrački kadar čine isključivo pripadnici 126. bbr., dakle, ljudi iz Ilijaša i Vogošće.

Veliki problem je predstavljala sportska oprema, ali uz svesrdnu pomoć ratnog Predsjedništva i SO Ilijaš, maksimalno razumijevanje kao i određene pomoći kolega iz visočke „Bosne“ taj problem je riješen. No, što se tiče opreme, ni tu uskoro neće biti problema, jer su naši građani koji su povremeno zaposleni u inostranstvu već čuli za formiranje kluba, pa su kupili potrebnu opremu koja će u skorije vrijeme i stići do naših nogometaša. Već smo napomenuli da je neposredno nakon formiranja kluba stigao i poziv za učestvovanje u kvalifikacijama za ulazak u Prvu BH ligu na okrugu Visoko, što je NK „Ilijaš“ iznenadilo, ali i obradovalo. Komšije iz brezanskog „Rudara“ su odmah priskočile u pomoć NK „Ilijaš“. Ustupile su im stadion „Banjevac“ za treninge, a sve utakmice igrane su na glavnom stadionu „Rudara“.

U konkurenciji pet timova sa regije Visoko, a to su: „Bosna“ Visoko, „Rudar“ Breza, „Mladost“ Župća, „Polet“ Zimća, i „Vareš“, tim Ilijaša objektivno nije mogao postići značajnije rezultate jer nije imao vremena da izvrši ni minimum priprema za takvo takmičenje.

Ipak – ističu u upravi kluba – uz ovakav stručni kadar i ozbiljan  rad, NK „Ilijaš“ će u budućim takmičenjima sigurno postići zapažene rezultate. Pogotovo ako se ima u vidu da čak sedam igrača sa područja Ilijaša i Vogošće nastupa u drugim klubovima, pa bi njihov eventualni povratak u matični klub bio sigurna garancija za uspješne nastupe u narednim takmičenjima.

I na kraju, članovi uprave kluba nisu propustili priliku da zahvale svima koji su pomogli, u prvom redu ratnom Predsjedništvu opštine Ilijaš, komandi 126. bbr., FK „Rudar“ i „Bosni“ iz Visokog.
A nama preostaje samo da NK „Ilijaš“ poželimo mnogo sreće u radu i budućim takmičenjima, na kojima ćemo, naravno, svim srcem biti uz njih.